حج تمرین بندگی خدا
45 بازدید
تاریخ ارائه : 1/15/2013 9:52:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

حج یعنی قصد ، قصد بندگی او و رهایی از تمام قید و بندهای مادی و غیر الهی . در حج حاجی حرفی نمی زند غیر از تلبیه که آنهم باید به او لبیک بگوید ، تمام اعمال او و نیّات او بدون سخن، فقط در صحنه عمل انجام می شود و تمرین بندگی می کند .

حج همایش سالانه ای است که هزاران سال است که برگزار می شود و برگزار کننده و دعوت کننده آن فقط خداست و کارت های دعوت به همایش هر سال بدون هیچ هزینه ای به سراسر جهان ارسال می شود و نوع دعوت از پیشرفته ترین ابزار تبلیغاتی جهان هم برتر و پیشرفته تر است.

در حج همه شرکت کنندگان باهم برادر و خواهر و یکدل و یکنوا هستند. اینجا کسی بر دیگری برتری ندارد، همه هماهنگ و عاشق معبودند. در لباس همه سفید پوش و بدون زیور آلات هستند و در انجام اعمال همه هماهنگ و بی ریا بدنبال گمشده خویش طواف می کنند. ندای استغفار و اشک شان باهم هماهنگی خاصی دارد و برگرد کعبه بدون هیچ حفاظ و جدایی و حریمی، زن و مرد شانه به شانه مثل اعضای یک خانواده در طوافند و گویا آدم و حوا آنجا ایستاده اند و فریاد می زنند همه شما باهم خواهر و برادرید نکند وقتی به دیارتان برگشتید با هم دشمنی کنید! 

سعی صفا و مروه یاد آور روز جزاست که همه به یک سو و مسیر می روند و عرفات یادآور برانگیخته شدن از قبرها بسوی حساب است.

در مشعر به شعور و هوش می آیی که در یوم الحساب این تویی و اعمالی که انجام داده ای و هیچ زن و فرزند و مالی به کمک تو نخواهد آمد و در منا هنگامی که رجم شیطان نمودی و بت نفسانی را قربانی کردی تمنیات و آرزوهایت تو را به انجام بندگی در باقیمانده عمر امیدوار می کند.

حاجی آیا از این تمرین بخود آمدی و دانستی چگونه باید بندگی کنی؟