آثار و برکات پرداخت خمس در زندگی
81 بازدید
موضوع: تبلیغ

آثار و برکات پرداخت خمس ياهمان حق امام زمان (عجل الله) در زندگي انسان

اگر به تعبيراتى که در آيات و روايات آمده است توجّه کنيم، به آثار پرداخت خمس بيشترآگاه خواهیم شد:

1- نسل پاک : در روايات مى‏خوانيم: «لتطيب ولادتهم» پرداخت خمس، مال را پاک و مال پاک مقدمه نسل پاک است.
2- تقويت دين : امام رضاعليه السلام فرمودند: «الخمس عوننا على ديننا» خمس، حق ما اهل‏بيت و پشتوانه مکتب و راه ما است.
3- نشانه وفا : در تعبير ديگر مى‏خوانيم: «المسلم من يفى اللّه بما عهد اليه و ليس المسلم من اجاب باللسان و خالف بالقلب»
مسلمان واقعى کسى است که به پيمان الهى وفادار باشد و کسى که با زبان جواب مثبت ولى در دل جواب منفى مى‏دهد، در حقيقت مسلمان نيست.
4- کمک به ياران : امام رضاعليه السلام فرمود: خمس وسيله‏اى براى کمک ما بر بستگان و ياوران ماست. «ان الخمس عوننا على عيالاتنا» ، «عوننا على موالينا»
5-پاکى مال : امام صادق عليه السلام فرمود: من از گرفتن درهم شما هدفى جز پاک کردن شما ندارم، زيرا وضع مالى من امروز خوب است. «ما اريد بذلک الا ان تطهروا»

6- گوارا بودن درآمد : در حديث ديگرى از امام صادق عليه السلام مى‏خوانيم: هر کس خمس ما را بدهد باقى درآمدش براى او گواراست. «يودّى خمسنا و يطيب له»
7-حفظ آبرو در برابر مخالفان : امام رضا عليه السلام فرمود: به وسيله خمس، ما آبروى خود و طرفدارانمان را در برابر تهديدات مخالفان حفظ مى‏کنيم. «و ما نبذله و نشترى من اعراضنا ممن نخاف سطوته»
8- فقر زدائى از خاندان رسالت : امام کاظم عليه السلام فرمود: خداوند نيمى از خمس را براى فقر زدائى از بستگان پيامبر که از زکات و صدقات محرومند قرار داد. «و جعل للفقراء قرابة الرسول نصف الخمس فاغناهم به عن صدقات الناس...»
9-کفّاره گناهان و ذخيره قيامت : امام رضا عليه السلام فرمود: خارج کردن خمس مال، وسيله آمرزش گناهان و ذخيره قيامت و روز نياز شماست. «فان اخراجه... تمحيص ذنوبکم و ما تمهدون لانفسکم ليوم فاقتکم»
10-ضمانت بهشت : شخصى نزد امام باقر عليه السلام آمد و خمس مال خود را پرداخت، امام فرمود: بر من و پدرم لازم است که بهشت را براى شما ضمانت کنيم. «ضمنت لک علىّ و على ابى الجنّة»
11-شمول دعاى امام : امام رضا عليه السلام فرمود: خمس، کمک ما بر حفظ مکتب است، سپس فرمود: تا مى‏توانيد خودتان را از دعاى ما محروم نکنيد. «ولا تحرموا انفسکم دعاءنا ما قدرتم عليه»
12-کليد رزق : امام رضا عليه السلام فرمود: پرداخت خمس کليد رزق شماست. «فان اخراجه مفتاح رزقکم»
13-نظم و حساب در سرمايه : کسى که حساب سال دارد و خمس مى‏دهد، در واقع شخصى حسابگر، منظم و دقيق است و ميزان درآمد و مصرفش مشخّص است.
امام باقر عليه السلام فرمود: «الکمال کلّ الکمال: التّفقه فى الدّين والصبر على النائبة و تقدير المَعيشة» بالاترين کمال در سه چيز است: شناخت عميق دين، پايدارى در برابر ناملايمات و نظم و برنامه در زندگى.
15-عنايات ويژه : کسانى که اهل خمس هستند، يعنى در هر درآمد خود، سهم خدا، رسول، اهل بيت و سهم ديگران را در نظر دارند، قهراً خدا و اولياى او نيز به او عنايات ويژه دارند.
مگر در قرآن نمى‏خوانيم:

«فاذکرونى اذکرکم» مرا ياد کنيد، شما را ياد مى‏کنم.
«ان احسنتم احسنتم لانفسکم» اگر خوبى کنيد به خودتان خوبى کرده‏ايد.
«اذا حيّيتم بتحيّة فحيّوا باحسن منها»  اگر شخصى نسبت به شما کريمانه برخورد کرد، شما بهتر از او برخورد کنيد.
«ان تنصروا اللّه ينصرکم» (34) اگر شما خدا را يارى کنيد خداوند شما را يارى مى‏کند.
مگر قرآن خبر از دوست داشتن نيکوکاران نداده است: «انّ اللّه يحبّ المحسنين»
قطعا، کسى که با پرداخت خمس، حق خدا و رسول و امام را مى‏دهد، در حقيقت مشمول تمام آياتى است که گفته شد. زيرا او هم خدا را ياد کرده، هم احسان کرده، هم اولياى خدا و محرومان را گرامى داشته و هم مکتب الهى را يارى نموده است و دريافت اين همه عنايات در برابر 20% مازاد درآمد سال، سود بزرگى است.