مراحل نیازمندی انسان به اعضا و جوارح از ابتدا تا انتها
49 بازدید
تاریخ ارائه : 6/27/2012 11:41:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

انسان از ابتدای خلقت و آفرینشش در سه عالم زندگی می کند و نیازمند اعضا و جوارح است؛ بنابراین  نیازمندی او در این عوالم سه گانه بطور متفاوت خواهد بود و در عین حال باید اعضا و جوارحی را هم داشته باشد. مراحل نیاز انسان دراین عالم ها عبارتند از:

1- مرحله جنینی ، که انسان  اعضا و جوارح دارد و بدون اختیار خودش و به خواست خداوند به او هدیه شده است ، اما در این مرحله هیچ نیازی به کمک این اعضا و جوارح نداردو فقط صرف داشتن آن ها برایش ارزش است و هیچ خیر و شرّی از طرف اعضا و جوارحش عاید او نمی شود.

2- مرحله ولادت انسان در این جهان و دنیای مادی است که خداوند بصورت رایگان اعضا و جوارحی که لازم بوده در دوران جنینی به او بخشیده تا در این دنیا از آن بهره مند گرددو عبادت خدا را بجا بیاورد و مسیر سعادت دنیا و آخرتش را به کمک این وسیله ی در اختیار، بدست آوَرَد .

3- مرحله زندگی در جهان آخرت ، در این مرحله اعضا و جوارح مخصوصِ آخرت با انجام دادن اعمال خوب و بدی که در دنیای مادّی بدست آورده ایم زندگی خواهیم کرد. باید بدانیم که این اعضای مخصوصِ آخرت بر اساس عمل این دنیاست و دستورات خدا ، پیامبران و امامان و نتیجه پیروی از فرامین آنان بدست می آید.

قرآن در این مورد می فرماید:

  ومَن اَعرَضَ عَن ذِکری فَاِنَّ لَهُ مَعیشَةً ضَنکًا ونَحشُرُهُ یَومَ القِیامَةِ اَعمی* قالَ رَبِّ لِمَ حَشَرتَنی اَعمی وقَد کُنتُ بَصیرا* قالَ کَذلِکَ اَتَتکَ ءایتُنا فَنَسیتَها وکَذلِکَ الیَومَ تُنسی* وکَذلِکَ نَجزی مَن اَسرَفَ ولَم یُؤمِن بآیاتِ رَبِّهِ ولَعَذابُ الآخِرَةِ اَشَدُّ واَبقی . سوره طه، آیه 124 و 127.

هر کس از یاد من روی گردان شود، زندگی (سخت و) تنگی خواهد داشت؛ و روز قیامت، او را نابینا محشور می کنیم می گوید: پروردگارا! چرا نابینا محشورم کردی؟ من که بینا بودم! می فرماید: آن گونه که آیات ما برای تو آمد، و تو آنها را فراموش کردی؛ امروز نیز تو فراموش خواهی شد و این گونه جزا می دهیم کسی را که اسراف کند، و به آیات پروردگارش ایمان نیاورد و عذاب آخرت، شدیدتر و پایدارتر است.

 قال رسول الله (صلی الله علیه وآله و سلّم) : مَن تعَلمَ العِلمَ وَ لم یَعمَل بِما فِیهِ حَشَرَهُ اللهُ یَومَ القِیامَةِ اعمی:
«کسی که علم و دانش بیاموزد،ولی به آن عمل نکند،خداوند در قیامت،او را کور محشور نماید»